News
Seminarium z rzemiosła artystycznego, sztuki stosowanej i designu
9 lutego (czwartek) godz. 16:30
Andrzej Romanowski (Kustosz - Kurator Gabinetu Monet i Medali MNW),
Gabinet Monet i Medali MNW. Repozytorium dziedzictwa światowego – czyli skąd pochodzą nasze pieniądze
Spotkanie w siedzibie PISnSŚ i na platformie Teams pod linkiem:
Spotkanie z cyklu „Awangarda myśli, awangarda krajobrazu” pn: „Energia krajobrazu” – twórczość Ludwiki Ogorzelec, artysty rzeźbiarza.
W środę 1 lutego 2023 r. (środa) zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu OW SARP „Awangarda myśli, awangarda krajobrazu” pn: „Energia krajobrazu” – twórczość Ludwiki Ogorzelec, artysty rzeźbiarza.
Gościem honorowym spotkania będzie Ludwika Ogorzelec, która przedstawi swoją twórczość.
Po autorskiej prezentacji, odbędzie się otwarta debata, poprowadzona przez kolegę Jeremiego Królikowskiego z Koła Krytyki OW SARP, prof. SGGW.
Organizatorami wydarzenia OW SARP z cyklu „Awangarda myśli, awangarda krajobrazu” są Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Sekcja Architektury Krajobrazu i Koło Krytyki, przy współpracy z Katedrą Sztuki Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW oraz Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata.
Projekt zaproszenia na wydarzenia opracowała Ludwika Ogorzelec.
Pamięci Iriny Gavrash
Z żalem zawiadamiany o nagłej śmierci Iriny Gavrash, zmarłej 20 stycznia 2023 roku w Gdańsku w wieku 37 lat. Po ukończeniu Gimnazjum Polskiego w Grodnie studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Na podstawie pracy magisterskiej powstał artykuł Nagrodzone starania Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy. O wspólnych animacjach eksperymentalnych, zamieszczony w „Pamiętniku Sztuk Pięknych” t. 15 z 2020.
Podjęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim, przygotowując pod kierunkiem prof. Małgorzaty Omilanowskiej pracę „Recepcja sztuki radzieckiej w Polsce w latach 1945-1989”, która miała zostać wkrótce ukończona. Jej rozdział V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń w 1955 roku w Warszawie w kontekście relacji artystycznych między ZSPP a PRL” ukazał się w „Pamiętniku Sztuk Pięknych” nr 9 – Sztuka polska 1945-1970 z 2015.
Z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata związała się od początku jego istnienia. Odegrała bardzo istotną rolę w budowaniu stosunków ze środowiskiem rosyjskim w Moskwie i Petersburgu, zanim wojna w Ukrainie ich nie przerwała. Była współorganizatorką pamiętnej Konferencji Polskich i Rosyjskich Historyków Sztuki „Polska-Rosja: Sztuka i historia” we wrześniu 2012 roku w Pawilonie Szklanym SARP w Warszawie, a także Sympozjum Polskich i Rosyjskich Historyków Sztuki „Polscy i rosyjscy artyści i architekci w koloniach artystycznych zagranicą i na emigracji politycznej 1815-1990” w czerwcu 2013 roku w Toruniu. Materiały z tych spotkań zostały wydane w roczniku Instytutu „Sztuka Europy Wschodniej / Искусство Восточной Еиропы / The Art of Eastern Europe”, którego została współredaktorką, przygotowując do druku teksty rosyjskie.
Z drugim polsko-rosyjskim spotkaniem w Toruniu wiązała się geneza „Korpusu dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego”, w którego realizacji uczestniczyły m.in. Państwowa Galeria Tretiakowska, Państwowy Instytut Nauk o Sztuce w Moskwie. Irina Gavrash jako sekretarz naukowy projektu odpowiadała ze kontakty z instytucjami Federacji Rosyjskiej.
Zawsze była osobą odpowiedzialną, merytorycznie przygotowaną, z płynną znajomością języka rosyjskiego, co bardzo pomagało w oficjalnych i prywatnych kontaktach.
Pozostanie na zawsze w naszej pamięci
Jerzy Malinowski i Zarząd Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata
Irina Gavrash zostanie pochowana w Grodnie – swoim rodzinnym mieście.
Zwracamy się do członków i osób związanych z Instytutem o pilną pomoc finansową na pokrycie kosztów pogrzebu, które muszą zostać opłacone do 27 stycznia przez siostrę Iriny – Ivonę Haurash
Bank Pekao SA 13 1240 2382 1111 0010 3537 7606